Strona główna | Kandydaci | Students | Студенты | Pracownicy |

  Pomiń łącza nawigacjiStrona główna : Organizacje studenckie : AZS : Historia
Pomiń łącza nawigacji.

Historia KU AZS WSFiZ w Białymstoku

AZS

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku od początku swego istnienia dużą wagę przywiązywała do roli kultury fizycznej w wychowaniu i kształtowaniu osobowości studentów. Uczelnia stwarza dogodne warunki sportowcom do jednoczesnego studiowania i uprawiania sportu. Najlepsi reprezentujący wysoki poziom sportowy, mogą liczyć ze strony Uczeni na obniżki w czesnym, wysokie stypendia sportowe a także indywidualny tok studiów pomagający w trenowaniu i startach w zawodach sportowych.

 

Już w pierwszym roku działalności studenci WSFiZ w Białymstoku rozpoczęli starty w rozgrywkach międzyuczelnianych w Białymstoku. W 1995 roku powołano, z inicjatywy kierownika Studium Wychowania Fizycznego mgr Tadeusz Cimoszuka, Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, który został zarejestrowany w 13 marca 1996 r w Zarządzie Głównym AZS. Pierwszym startem studentów WSFiZ w Białymstoku na arenie krajowej był udział drużyny w Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych Niepaństwowych w siatkówce mieszanej we Wrocławiu w 1996 roku i zdobycie złotego medalu. Historyczny pierwszy sukces sportowy zdobyli : Adam Kaczyński – kapitan, Paweł Andrejczuk, Marcin Wysocki, Marcin Trocki, Adam Hanusewicz, Krzysztof Lacek, Joanna Proniewska, Edyta Wysocka, Aneta Ptaszyńska. Agnieszka Śliwowska.

W XIX Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych rozgrywanych w latach 1996 – 1998 po raz pierwszy prowadzono klasyfikację uczelni niepaństwowych. Startujący studenci WSFIZ spisali się znakomicie zajmując w klasyfikacji końcowej II miejsce. Złote medale zdobyli wówczas piłkarze, w halowej piłce nożnej a także drużyna siatkówki mieszanej podczas mistrzostw organizowanych przez nasz Klub uczelniany w maju 1997 r. Pływacy zdobyli srebrne medale a pływaczki zajęły trzecie miejsce w klasyfikacjach drużyn.

W kolejnych dwóch edycjach XX i XXI studenci naszej Uczelni okazali się najlepsi w typie szkół niepaństwowych. Medale zdobywali piłkarze – brązowe, pływacy – srebrne, pływaczki - brązowe, trójboiści siłowi, tenisistki i tenisiści stołowi - brązowe, żeglarze. W XXII, XXIV, XXV edycjach w klasyfikacji uczelni niepaństwowych zajmowaliśmy II miejsca natomiast XXIII, XXVI, XXVII, XXVIII, XIX zajmowaliśmy III miejsca w typie uczelni niepaństwowych. W XXII edycji Mistrzostw Polski Szkół Wyższych w kategorii na najbardziej usportowioną uczelnie zajęliśmy 8 miejsce spośród wszystkich uczelni w kraju, natomiast w w XIX Akademickich Mistrzostwach Polski w klasyfikacji medalowej WSFIZ osiągnęła wspaniały sukces, zajmując II miejsce w klasyfikacji medalowej.

Z okazji XX lecia szkolnictwa wyższego niepublicznego na Gali Sportu Akademickiego odbywającej się w Warszawie w październiku 2011 r, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku została wyróżniona jako najlepsza Uczelnia w klasyfikacji uczelni niepublicznych na przestrzeni 20 lat.

Sukcesy sportowe WSFIZ w Białymstoku są w głównej mierze zasługą naszych studentów. Przez 20 lat naszą Uczelnię reprezentowało wielu znanych studentów, reprezentantów Polski, olimpijczyków, uczestników Uniwersjady, Mistrzostw Świata i Europy.

Anna Dowgiert w pływaniu, Kamil Kryński w lekkiej atletyce, Adam Cwalina w badmintonie byli naszymi olimpijczykami na Olimpiadzie w Londynie 2012 r, Magdalena Szczepińska zdobyła zloty medal w pływaniu Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach w 2004 roku.

Na Uniwersjadzie w Kazaniu w 2013 r. nasi studenci zdobywali medale: Rafał Rosolski – srebrny i brązowy w kajakarstwie, Magdalena Krukowska brązowy medal w kajakarstwie, Kamil Kryński – brązowy w sztafecie la 4 x 100 m.

Kamila Stepaniuk wielokrotnie zdobywała medale Mistrzostw Polski, na Uniwersjadzie w Kazaniu zdobyła złoty medal już jako absolwentka naszej Uczelni.

Sandra Skowrońska, Magdalena Krukowska, Paweł Skowroński to nasi medaliści Mistrzostw Świata i Akademickich Mistrzostw Świata w kajakarstwie.

Patrycja Karolina Baszeń złota medalistka w strzelectwie Akademickich Mistrzostwa Świata.

Brązowe medale Akademickich Mistrzostw Europy w 2010 roku w Kazaniu zdobyły Magdalena Saad i Paulina Gajewska w siatkówce plażowej.
Park Naukowo - Technologiczny w Ełku