Strona główna | Kandydaci | Students | Студенты | Pracownicy |

  Pomiń łącza nawigacjiStrona główna : Erasmus : O uczelniach partnerskich
Pomiń łącza nawigacji.

Krótkie informacje o uczelniach partnerskich

Uniwersytet w Weronie

Uniwersytet w Weronie usytuowany jest w centrum Werony w północno – wschodniej części Włoch. Werona jest średniej wielkości miastem (około 270 000 mieszkańców) rozsławionym przez Szekspira, który umieścił tam akcję słynnej tragedii „Romeo i Julia”. Werona słynie z teatru na wolnym powietrzu – „Teatro Romano”.

Uniwersytet w Weronie został utworzony w 1982 roku, ale przez pewien okres czasu funkcjonował jako filia Uniwersytetu w Padwie. Obecnie bardzo szybko się rozwija o czym świadczy wzrastająca liczba studentów (około 17 000) oraz oferowanych kursów, a także otwieranie nowych wydziałów. Na Uniwersytecie w Weronie działa 6 wydziałów z dwunastoma kierunkami. Są to: Wydział Ekonomii, Prawa, Humanistyczny, Języków Obcych i Literatury, Medycyny, Matematyki, Fizyki i Nauk Przyrodniczych.

Na Uniwersytecie dużą wagę przywiązuje się do rozwoju ekonomicznego i kulturowego Werony i okolic poprzez organizowanie i prowadzenie projektów badawczych ale także poprzez współpracę z licznymi firmami.

Uniwersytet w Weronie obsługiwany jest przez dwie biblioteki posiadające około 170 000 woluminów książek, około 2 300 czasopism oraz inne pomoce naukowe jak CD czy mikrofilmy. Studenci mają zapewniony również łatwy dostęp do komputera z drukarką oraz do Internetu.

Studenci Uniwersytetu w Weronie mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych, organizowanych przez Uniwersyteckie Centrum Sportowe. Mogą uprawiać następujące dyscypliny: siatkówkę, piłkę nożna, rugby, rolki, kendo, kajakarstwo, jazdę konną, pływanie, gimnastykę, tenis, żeglarstwo, windsurfing oraz nurkowanie.

Studenci wyjeżdżający w ramach programu Erasmus mają zapewnione zakwaterowanie. Najczęściej jest to prywatne mieszkanie (dzielone z innymi studentami) na mieście lub pokój przy rodzinie. Dostępnych jest też kilka miejsc w akademiku. Przed wyjazdem z Polski studenci otrzymają listę dostępnych mieszkań.

Studenci mogą korzystać z restauracji studenckich działających przy Uniwersytecie oraz z licznych pizzerii, restauracji i kawiarni serwujących różnorodne dania regionalne.

Po więcej informacji zajrzyj: www.univr.it

Uniwersytet w Tampere

Tampere jest jednym z największych miast w Skandynawii, posiadającym około 200 000 mieszkańców, usytuowanym na południu Finlandii, w odległości 173 kilometrów od Helsinek. Tampere jest miastem przemysłowym, z rozwiniętym przemysłem tekstylnym, odzieżowym, skórzanym i metalowym. Tampere jest również znane jako miasto zapewniające wiele atrakcji kulturalnych, organizujących różnorodne festiwale, posiadające kilkanaście teatrów i muzeów.

Uniwersytet w Tampere funkcjonuje od 1996 roku. Obecnie liczy on około 14 500 studentów oraz około 600 nauczycieli z czego około 160 osób stanowią profesorowie. Na Uniwersytecie funkcjonuje sześć wydziałów: Wydział Ekonomii i Administracji, Pedagogiczny, Nauk Humanistycznych, Informatyki i Medyczny. Przy Uniwersytecie działa szereg niezależnych instytucji, takich jak: biblioteka, Centrum Komputerowe (z 24 godzinnym dostępem do komputera), Centrum Języków Obcych, Centrum Sportu i Rekreacji, Instytut Technologii Medycznej, Centrum Badawcze, Instytut Badań Nauk Społecznych i inne. Znajduje się tam też szereg kawiarni studenckich, gdzie można zjeść smaczny obiad czy wypić kawę i pogawędzić.

Uniwersytet w Tampere zapewnia wszystkim studentom zakwaterowanie w akademikach oraz opiekę zdrowotną. Każdemu studentowi po przyjeździe do Finlandii przydzielony zostaje tutor, który pomoże mu w zakwaterowaniu, zapoznaniu się z miastem i Uniwersytetem oraz w rozwiązywaniu wszelkich spraw organizacyjnych.

Więcej informacji o Uniwersytecie w Tampere znajduje się na stronie: www.uta.fi

Uniwersytet w Esbjerg

Esbjerg uważany jest za stolicę południowej części Półwyspu Jutlandzkiego. Jest metropolią ze stuletnią tradycją, w której powiew natury miesza się pełnym wigoru życiem w nowoczesnym mieście. Niepowtarzalna atmosfera miasta przyczyniła się do tego iż w 2000 roku otrzymało ono tytuł miasta roku.

University of Southern Denmark usytuowany jest na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Jutlandzkiego. Jest to trzeci co do wielkości Uniwersytet w Danii, liczący około 15 000 studentów. Funkcjonują na nim cztery wydziały: Medyczny, Nauk Technicznych, Nauk Społecznych, Nauk Humanistycznych. Są one ulokowane w czterech miastach: Odense, Kolding, Esbjerg i Sonderborg/Flesborg.

Uniwersytet, oprócz działalności edukacyjnej, prowadzi prace badawcze oraz ściśle współpracuje z szeregiem prywatnych i publicznych przedsiębiorstw.

Studenci studiujący w Esbjerg mają zapewnione zakwaterowanie. Dostępnych jest kilka pokoi w akademiku, jednakże większość studentów zakwaterowana jest w domach prywatnych. Do swojej dyspozycji mają oni dobrze wyposażoną bibliotekę i centrum sportowe. W określonych godzinach dostępne są również sale komputerowe.

Więcej informacji o University of Southern Denmark dostępnych jest na stronie: www.denmark.dk

Uniwersytet w Las Palmas

Las Palmas postrzegane jest jako „platforma” która łączy trzy różne kontynenty: Europę, Afrykę i Amerykę. Zajmuje ono ósme miejsce wśród hiszpańskich miast biorąc pod uwagę ilość mieszkańców (około 364,777). Jest to również ważne centrum ekonomiczne.

Uniwersytet w Las Palmas na Gran Canaria jest podzielony na cztery różne campusy, na których studiuje 23 000 studentów. Głównym campusem jest campus Tarifa, który znajduje się w odległości 10 kilometrów od centrum miasta. Funkcjonuje na nim sześć wydziałów: Architektury, Inżynierii, Informatyki, Ekonomii, Zarządzania i Prawa.

W centrum miasta jest campus Obelisco, w którym studiują studenci studiów humanistycznych. Studenci nauk medycznych odbywają zajęcia w campusie San Cristobal, natomiast studenci weterynarii i technologii żywienia w campusie Montana Cardones.

Uniwersytet posiada 13 bibliotek i dwa akademiki. Studenci mają możliwość uprawiania sportów, takich jak: badminton, squash, judo, wspinaczka, tenis stołowy, pływanie, siatkówka, siatkówka plażowa, a także taniec, gotowanie, fotografia oraz joga.

Więcej informacji dostępnych na stronie www.ulpgc.es

Uniwersytet w Koblenz

Koblenz jest miastem w zachodniej części Niemiec. Założyli je Rzymianie ok. 9 p.n.e. W średniowieczu słynęło z handlu winem. Obecnie jest ośrodkiem przemysłu elektrotechnicznego, spożywczego i maszynowego. Może poszczycić się licznymi zabytkami, takimi jak na przykład zamek książęcy, kościoły st. Castorkirchr i Liebfraukirche, twierdza Ehrenbreitstein oraz pałac elektorski i piękny teatr.

Uniwersytet w Koblenz – Landau jest uczelnią o profilu informatyczno – psychologicznym – jedną z najmłodszych w Niemczech, podzieloną na trzy campusy: w Koblenz, w Landau i w Mainz. Została utworzona w 1990 roku. Od tamtego czasu wciąż się rozwija. Obecnie uczy się tu 9 300 studentów. Zaletą Koblenz – Landau jest jakość szkolenia – główny nacisk położono na przygotowanie praktyczne. Funkcjonują tu następujące wydziały: Psychologii, Informatyki, Pedagogiki, Filologii i inne. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.uni-koblenz-landau.de

Uniwersytet w Osnabrück

Osnabrück jest położony u podnóża pasma Lasu Teuroburskiego, w zachodniej części kraju, w dolnej Saksonii. Założono go przed 728 r. Był wtedy frankońską osadą misyjną. Dziś znajduje się tu ważny węzeł komunikacyjny; Osnabrück stanowi także ważny ośrodek przemysłowy (metalurgia, włókiennictwo). Turystów przyciągają tu głównie piękne kościoły: Najświętszej Marii Panny, Św. Jana, Św. Katarzyny, katedry romańskie z XIII w, ratusz z XVI, czy „zwykłe” kamiennice.

Uniwersytet w Osnabrück powstał w 1971 roku. Co przyciąga tu rzesze studentów? Przede wszystkim ukierunkowanie uczelni – studiujesz, aby potem pracować. Sposób prowadzenia zajęć, wyboru przedmiotów oraz egzaminowania skraca drogę od nauki do kariery. Studenci uczą się w małych grupach, a wykładowcy mają, obok odpowiednich kwalifikacji, co najmniej 5 – letni staż pracy. Do dyspozycji studentów jest 80 laboratoriów, czytelnie i stylowe sale wykładowe, rozmieszczone na trzech wydziałach. Cały kompleks mieści się w najpiękniejszej części miasta, zwanej Westerberg.

W Osnabrück uczy się 18 000 studentów. Ze względu na tak dużą liczbę młodych ludzi miasto przystosowało się do czynienie ich życia przyjemniejszym: znajduje się to ponad 400 pubów, barów i restauracji, teatry,w ystawy oraz muzea. Są tu również organizowane imprezy kulturalne, takie jak „The KlangArt Festival”. Dalszych informacji dostarczy strona internetowa: www.fh-osnabrueck.de

Obydwie niemieckie uczelnie zapewniają zakwaterowanie studentom wyjeżdżającym w ramach programu Sokrates – Erasmus.
Park Naukowo - Technologiczny w Ełku